fbpx
Profesjonalne usługi
interaktywno-informatyczne
dla firm i nie tylko...
Strona internetu

Strona internetu – co to jest i dlaczego warto ją mieć?

Strona internetu to pojęcie, które często słyszymy, ale nie zawsze wiemy, co ono oznacza. W naszym rozumieniu, jest to inaczej strona internetowa jako jedna ze stron Internetu. W tym artykule postaramy się więc wyjaśnić, czym jest strona internetowa, jakie są jej rodzaje i funkcje, oraz dlaczego warto ją posiadać.

Czym jest strona internetowa?

Strona internetowa, inaczej strona WWW (ang. web page), to dokument, który można wyświetlić za pomocą przeglądarki internetowej, takiej jak Chrome, Firefox czy Safari. Strona internetu składa się z elementów, takich jak tekst, grafika, multimedia, linki, formularze, itp. Elementy te są zapisane w języku HTML (ang. HyperText Markup Language) lub innym, np. XML, PHP, JavaScript, CSS, itp. Strona internetowa jest udostępniana w sieci przez serwer WWW (ang. web server), który przechowuje pliki związane ze stroną. Aby znaleźć i otworzyć stronę internetową, potrzebujemy jej adresu, czyli URL (ang. Uniform Resource Locator). Adres URL składa się z kilku części, np.:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_internetowa

 • https to protokół komunikacyjny, który określa sposób przesyłania danych między przeglądarką a serwerem
 • pl.wikipedia.org to nazwa domeny, która identyfikuje serwer, na którym znajduje się strona
 • /wiki/Strona_internetowa to ścieżka, która wskazuje konkretny plik lub zasób na serwerze

Jakie są rodzaje stron internetowych?

Strony internetowe możemy podzielić na różne rodzaje, w zależności od ich celu, treści, funkcjonalności, wyglądu, itp. Oto niektóre z nich:

 • Strona wizytówka – to prosta strona, która zawiera podstawowe informacje o firmie, osobie, produkcie, usłudze, itp. Zazwyczaj składa się z jednej lub kilku podstron, np. o nas, oferta, kontakt, itp. Strona wizytówka służy do zaprezentowania się potencjalnym klientom i nawiązania z nimi kontaktu.
 • Strona korporacyjna – to rozbudowana strona, która prezentuje firmę, jej działalność, misję, wizję, wartości, zespół, portfolio, referencje, itp. Strona korporacyjna ma na celu zbudowanie wizerunku i zaufania, pokazanie kompetencji i doświadczenia, oraz zachęcenie do współpracy.
 • Sklep internetowy – to strona, która umożliwia sprzedaż produktów lub usług przez internet. Sklep internetowy zawiera katalog produktów lub usług, koszyk, system płatności, dostawy, zwrotów, itp. Sklep internetowy ma na celu zwiększenie zasięgu i obrotów firmy, oraz ułatwienie zakupów klientom.
 • Blog – to strona, która publikuje regularnie aktualizowane treści na określony temat lub tematy. Blog zawiera artykuły, zdjęcia, filmy, komentarze, itp. Blog ma na celu dzielenie się wiedzą, opiniami, doświadczeniami, pasjami, itp. z czytelnikami, oraz budowanie z nimi relacji.
 • Portal – to strona, która gromadzi i udostępnia różnorodne treści i usługi z różnych źródeł. Portal zawiera np. wiadomości, pogodę, mapy, wyszukiwarkę, pocztę, gry, fora, itp. Portal ma na celu dostarczenie użytkownikom kompleksowej i aktualnej informacji, oraz zaspokojenie ich różnych potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego warto mieć stronę internetową vel strona internetu?

Strona internetowa to nie tylko wizytówka czy sklep, ale także narzędzie komunikacji i marketingu. Strona internetowa może przynieść wiele korzyści, takich jak:

 • Zwiększenie widoczności i rozpoznawalności – strona internetowa pozwala dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów, partnerów, pracowników, itp. Strona internetowa pomaga wyróżnić się na tle konkurencji i zbudować pozytywny wizerunek.
 • Zwiększenie zaufania i wiarygodności – strona internetowa pozwala pokazać swoje kompetencje, doświadczenie, referencje, itp. Strona internetowa pomaga nawiązać kontakt i relację z odbiorcami, oraz udowodnić im, że warto z nami współpracować.
 • Zwiększenie sprzedaży i zysków – strona internetowa pozwala zaprezentować swoją ofertę, przekonać do niej odbiorców, oraz ułatwić im proces zakupowy. Strona internetowa pomaga zwiększyć konwersję i lojalność klientów, oraz obniżyć koszty sprzedaży.
 • Zwiększenie wiedzy i umiejętności – strona internetowa pozwala zdobywać i dzielić się informacjami, opiniami, doświadczeniami, itp. Strona internetowa pomaga uczyć się i rozwijać, oraz inspirować i motywować innych.

Jak stworzyć i wypromować stronę internetową?

Strona internetu to nie tylko kwestia techniczna, ale także merytoryczna i marketingowa. Aby stworzyć i wypromować stronę internetową, należy podjąć kilka kroków, takich jak:

 • Zdefiniować cel i grupę docelową – należy określić, jaki jest główny cel strony internetowej, np. informacyjny, sprzedażowy, edukacyjny, itp. oraz kim są odbiorcy, do których chcemy trafić, np. wiek, płeć, zainteresowania, potrzeby, itp.
 • Wybrać nazwę i domenę – należy wymyślić i zarejestrować nazwę strony internetowej, która będzie łatwa do zapamiętania i wpisania, oraz pasować do tematyki i branży. Należy także wybrać i zarezerwować domenę, czyli adres strony internetowej, np. .pl, .com, .eu, itp.
 • Wybrać hosting i CMS – należy wybrać i wykupić hosting, czyli usługę przechowywania i udostępniania plików strony internetowej na serwerze. Należy także wybrać i zainstalować CMS, czyli system zarządzania treścią, który ułatwi tworzenie i edycję strony internetowej, np. WordPress, Joomla, Drupal, itp.
 • Zaplanować i stworzyć treści – należy zaplanować i stworzyć treści, które będą umieszczone na stronie internetowej, np. teksty, grafiki, multimedia, itp. Treści powinny być wartościowe, atrakcyjne, unikalne, i zoptymalizowane pod kątem SEO, czyli pozycjonowania w wyszukiwarkach.
 • Zaprojektować i zaprogramować stronę internetową – należy zaprojektować i zaprogramować stronę internetową, tak aby była estetyczna, funkcjonalna, responsywna, i zgodna ze standardami. Można to zrobić samodzielnie, korzystając z gotowych szablonów i wtyczek, lub zlecić to profesjonalnej firmie lub freelancerowi.
 • Wypromować i rozwijać stronę internetową – należy wypromować i rozwijać stronę internetową, tak aby była widoczna i popularna wśród odbiorców. Można to zrobić poprzez różne działania marketingowe, takie jak:
  • SEO (ang. Search Engine Optimization) – to proces optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, takich jak Google, Bing, Yahoo, itp. SEO polega na dostosowaniu treści, struktury, kodu, linków, itp. strony internetowej do kryteriów i algorytmów wyszukiwarek, tak aby uzyskać jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych. SEO pomaga zwiększyć ruch i widoczność strony internetowej, oraz poprawić jej jakość i użyteczność.
  • SEM (ang. Search Engine Marketing) – to forma reklamy internetowej, która polega na płatnym wyświetlaniu linków do strony internetowej w wynikach wyszukiwania lub na innych stronach internetowych. SEM pozwala na szybkie i skuteczne dotarcie do odbiorców, którzy szukają określonych produktów, usług, informacji, itp. SEM pomaga zwiększyć ruch i konwersję strony internetowej, oraz budować świadomość i lojalność marki.
  • SMM (ang. Social Media Marketing) – to forma marketingu internetowego, która polega na wykorzystaniu mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, itp. do promocji strony internetowej, produktów, usług, informacji, itp. SMM pozwala na bezpośredni kontakt i interakcję z odbiorcami, tworzenie i udostępnianie treści, zbieranie opinii i sugestii, itp. SMM pomaga zbudować i utrzymać relacje z odbiorcami, oraz wzmocnić wizerunek i reputację marki.
  • E-mail marketing – to forma marketingu internetowego, która polega na wysyłaniu wiadomości e-mail do odbiorców, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie takich wiadomości. E-mail marketing pozwala na przekazywanie odbiorcom informacji o nowościach, promocjach, poradach, itp. związanych ze stroną internetową, produktami, usługami, itp. E-mail marketing pomaga utrzymać kontakt i zaangażowanie odbiorców, oraz zwiększyć sprzedaż i zyski.
  • Content marketing – to forma marketingu internetowego, która polega na tworzeniu i udostępnianiu wartościowych, interesujących, użytecznych, itp. treści, które mają na celu przyciągnąć, zainteresować, poinformować, przekonać, itp. odbiorców. Content marketing może przybierać różne formy, takie jak artykuły, blogi, e-booki, webinaria, podcasty, infografiki, wideo, itp. Content marketing pomaga pokazać swoją wiedzę i ekspertyzę, zbudować zaufanie i wiarygodność, oraz wygenerować ruch i konwersję.
 • Strona internetowa to nie tylko strona internetu, ale także strona biznesu, edukacji, rozrywki, itp. Strona internetowa to sposób na pokazanie się światu, na komunikowanie się z nim, na wpływanie na niego. Strona internetowa to narzędzie, które może pomóc Ci osiągnąć swoje cele i marzenia. Strona internetowa to inwestycja, która może się zwrócić wielokrotnie. Strona internetowa to coś, co warto mieć.

Strona internetu Strona internetu Strona internetu

Strona internetu, strona internetu

Autor artykułu:

Asystent ds. AI

Asystent ds. AI

Coś o mnie? Kocham pisać wartościowe i ciekawe artykuły, dotyczące stron internetowych, ciekawostek z nimi związanych i na wiele podobnych tematów.