fbpx
Profesjonalne usługi
interaktywno-informatyczne
dla firm i nie tylko...
darmowa strona internetowa

Darmowa strona internetowa – 5 zalet i 5 wad, które Cię zaskoczą

Darmowa strona internetowa wydaje się być czymś co co najmniej powinna mieć w zasadzie każda firma. Ale przejdźmy do podstaw: Strona internetowa to podstawowe narzędzie komunikacji i promocji każdej firmy w internecie. Aby strona internetowa spełniała swoją rolę, musi być nie tylko atrakcyjna graficznie, ale także aktualna, funkcjonalna, bezpieczna i zgodna z oczekiwaniami użytkowników i wyszukiwarek. Nie wystarczy więc założyć strony internetowej i zapomnieć o niej – trzeba ją regularnie aktualizować, monitorować i rozwijać. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnej usługi opieki nad stronami WWW, która zapewni Ci spokój ducha i oszczędność czasu i pieniędzy.

Ale co jeśli nie masz dużego budżetu na założenie strony internetowej? Czy możesz zrobić to bez wydawania pieniędzy? Czy istnieją darmowe strony internetowe? I czy warto z nich korzystać? W tym artykule przedstawimy Ci zalety i wady darmowej strony internetowej, możliwości i ograniczenia, które oferuje rynek, oraz porady i rekomendacje, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję. Zapraszamy do lektury!

Darmowa strona internetowa – czy to możliwe i czy się opłaca?

Strona internetowa to nie tylko wizytówka, ale także narzędzie marketingowe, które pozwala na pozyskiwanie i utrzymywanie klientów. Aby strona internetowa była skuteczna, musi być nie tylko ładna, ale także aktualna, funkcjonalna, bezpieczna i dostosowana do wymagań użytkowników i wyszukiwarek. Nie wystarczy więc założyć strony internetowej i zapomnieć o niej – trzeba ją regularnie aktualizować, monitorować i rozwijać. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnej usługi opieki nad stronami WWW, która zapewni Ci spokój ducha i oszczędność czasu i pieniędzy.

Ale co jeśli nie masz dużego budżetu na założenie strony internetowej? Czy możesz zrobić to bez wydawania pieniędzy? Czy istnieją darmowe strony internetowe? I czy warto z nich korzystać? Sprawdźmy, co oferuje rynek. I jakie są plusy i minusy darmowych stron internetowych.

Co to jest darmowa strona internetowa?

Darmowa strona internetowa to taka, za którą nie płacisz nic lub prawie nic. Brzmi kusząco, prawda? Ale czy to oznacza, że możesz mieć profesjonalną, bezpieczną i skuteczną stronę internetową za darmo? Niestety, nie. Darmowa strona internetowa ma zwykle wiele ograniczeń i wad, które mogą wpłynąć negatywnie na Twój wizerunek, bezpieczeństwo i pozycjonowanie. Zanim zdecydujesz się na darmową stronę internetową, musisz wiedzieć, co tak naprawdę otrzymujesz i czego się rezygnujesz.

Jak założyć darmową stronę internetową?

Na rynku jest wiele ofert i platform, które umożliwiają założenie darmowej strony internetowej. Najpopularniejsze z nich to:

 • Kreator stron. To narzędzie, które pozwala na tworzenie i edytowanie strony internetowej za pomocą prostego interfejsu typu “przeciągnij i upuść”. Nie musisz się znać na kodowaniu ani grafice. Wystarczy wybrać szablon, dodać treść i gotowe. Przykładami kreatorów stron są Wix, Webnode, Weebly i SITE123.
 • WordPress. To system zarządzania treścią (CMS), który pozwala na tworzenie i zarządzanie stroną internetową za pomocą panelu administracyjnego. Musisz się trochę znać na kodowaniu i grafice, lub korzystać z gotowych motywów i wtyczek. WordPress jest dostępny w dwóch wersjach: WordPress.com, który jest darmowy, ale ma wiele ograniczeń, i WordPress.org, który jest darmowy, ale wymaga posiadania własnego hostingu i domeny.

Jakie są zalety darmowej strony internetowej?

Darmowa strona internetowa ma kilka zalet, które mogą Cię przekonać do jej założenia. Oto niektóre z nich:

 • Nie musisz płacić za hosting, domenę, certyfikat SSL i inne usługi, które są związane z utrzymaniem strony internetowej. Oszczędzasz więc pieniądze, które możesz przeznaczyć na inne cele.
 • Nie musisz się martwić o aspekty techniczne, takie jak instalacja, aktualizacja, naprawa, optymalizacja i zabezpieczenie strony internetowej. Zajmuje się tym dostawca usługi, który zapewnia Ci stabilność i niezawodność strony internetowej.
 • Nie musisz się znać na kodowaniu, grafice, SEO i innych zagadnieniach, które są związane z tworzeniem i zarządzaniem stroną internetową. Możesz skorzystać z prostego i intuicyjnego interfejsu, który pozwala na łatwe dodawanie i edytowanie treści i elementów na stronie internetowej.
 • Możesz szybko i łatwo założyć i opublikować swoją stronę internetową, bez konieczności rejestrowania się, podawania danych osobowych, podpisywania umów i innych formalności. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe.

Jakie są wady darmowej strony internetowej?

Darmowa strona internetowa ma jednak także wiele wad, które mogą Cię zniechęcić do jej założenia. Oto niektóre z nich:

 • Nie masz pełnej kontroli nad swoją stroną internetową, ponieważ jest ona własnością dostawcy usługi, który może ją zmieniać, usuwać, przenosić lub sprzedawać bez Twojej zgody. Nie masz też gwarancji, że usługa będzie trwała wiecznie i że nie zostanie wyłączona lub zablokowana.
 • Nie masz pełnej swobody w tworzeniu i edytowaniu swojej strony internetowej, ponieważ jesteś ograniczony przez szablony, funkcjonalności, pojemność i przepustowość, które oferuje dostawca usługi. Nie możesz też dodawać własnych motywów, wtyczek, skryptów i innych rozwiązań, które mogłyby poprawić wygląd i działanie strony internetowej.
 • Nie masz pełnej własności nad swoją domeną, ponieważ jest ona podpięta pod domenę dostawcy usługi, np. twojastrona.webnode.com. Nie możesz też przenieść swojej domeny do innego operatora, jeśli zechcesz zmienić dostawcę usługi. Nie masz też możliwości wyboru dowolnej domeny, ponieważ wiele z nich jest już zajętych lub niedostępnych.
 • Nie masz pełnej korzyści z SEO, ponieważ Twoja strona internetowa jest traktowana jako podstrona domeny dostawcy usługi, co obniża jej rangę i widoczność w wynikach wyszukiwania. Nie możesz też korzystać z zaawansowanych narzędzi i technik SEO, które mogłyby poprawić pozycjonowanie strony internetowej.
 • Nie masz pełnej satysfakcji z użytkowania swojej strony internetowej, ponieważ musisz się liczyć z reklamami, banerami, znakami wodnymi i innymi elementami, które są umieszczane na Twojej stronie internetowej przez dostawcę usługi, co psuje jej estetykę i wiarygodność. Nie możesz też korzystać z pełnego wsparcia i pomocy, które są dostępne tylko dla płatnych użytkowników.

Jakie są porady i rekomendacje dotyczące darmowej strony internetowej?

Darmowa strona internetowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć prostą, niewymagającą i tymczasową stronę internetową, np. do celów edukacyjnych, hobbystycznych, testowych lub prywatnych. Darmowa strona internetowa nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć profesjonalną, bezpieczną i skuteczną stronę internetową, np. do celów biznesowych, komercyjnych, promocyjnych lub publicznych.

Jeśli zdecydujesz się na darmową stronę internetową, pamiętaj o kilku poradach i rekomendacjach:

 • Wybierz najlepszą ofertę i platformę, która spełnia Twoje potrzeby i oczekiwania. Porównaj różne kreatory stron i WordPress, sprawdź ich funkcjonalności, ograniczenia, ceny i opinie. Wybierz taką, która jest łatwa w obsłudze, stabilna, bezpieczna i popularna.
 • Zabezpiecz swoją stronę internetową, nawet jeśli jest darmowa. Używaj silnych haseł, aktualizuj system i wtyczki, skanuj i usuwaj złośliwe oprogramowanie, zainstaluj certyfikat SSL i inne środki, które mogą zapobiec włamaniom, atakom i utracie danych.
 • Zadbaj o jakość i atrakcyjność swojej strony internetowej, nawet jeśli jest darmowa. Wybierz ładny i dopasowany szablon, dodaj wartościową i interesującą treść, używaj zasobów multimedialnych, które uatrakcyjniają i urozmaicają stronę internetową, dostosuj stronę do urządzeń mobilnych i innych standardów i trendów.
 • Zwiększ widoczność i popularność swojej strony internetowej, nawet jeśli jest darmowa. Dobierz odpowiednie słowa kluczowe, które odpowiadają tematowi i celowi strony internetowej, a także zainteresowaniom i zapytaniom użytkowników, umieść je w tytule, nagłówkach, treści i atrybutach strony internetowej, twórz i udostępniaj wartościowe treści, nawiązuj i utrzymuj relacje z użytkownikami, zdobywaj i udzielaj rekomendacji, linkuj i współpracuj z innymi stronami internetowymi i innymi działaniami.

Podsumowanie

Darmowa strona internetowa to taka, za którą nie płacisz nic lub prawie nic. Brzmi kusząco, prawda? Ale czy to oznacza, że możesz mieć profesjonalną, bezpieczną i skuteczną stronę internetową za darmo? Niestety, nie. Darmowa strona internetowa ma zwykle wiele ograniczeń i wad, które mogą wpłynąć negatywnie na Twój wizerunek, bezpieczeństwo i pozycjonowanie. Zanim zdecydujesz się na darmową stronę internetową, musisz wiedzieć, co tak naprawdę otrzymujesz i czego się rezygnujesz.

Jeśli zdecydujesz się na darmową stronę internetową, pamiętaj o kilku poradach i rekomendacjach, które pomogą Ci stworzyć i utrzymać swoją stronę internetową w jak najlepszym stanie. Wybierz najlepszą ofertę i platformę, zabezpiecz swoją stronę internetową, zadbaj o jej jakość i atrakcyjność, zwiększ jej widoczność i popularność.

Jeśli jednak chcesz mieć profesjonalną, bezpieczną i skuteczną stronę internetową, która będzie służyć Twoim celom biznesowym, komercyjnym, promocyjnym lub publicznym, to zdecydowanie warto zainwestować w płatną stronę internetową, która da Ci pełną kontrolę, swobodę, własność, korzyść i satysfakcję.

Autor artykułu:

Asystent ds. AI

Asystent ds. AI

Coś o mnie? Kocham pisać wartościowe i ciekawe artykuły, dotyczące stron internetowych, ciekawostek z nimi związanych i na wiele podobnych tematów.